Right menu

Downloads and links

NMTQ 2016 judging criteria

download pdf Download 95.49 kB

Featured resource

AAMT Mathematics Calendar 2017

2017 AAMT Mathematics Calendar

An attractive and engaging full-colour calendar, ideal as a gift for your colleagues, student prizes, and as a thought-provoking mathematical addition to your classroom.

Members: $ 16.00 inc.GST Others: $ 20.00 inc.GST


Home > Student activities > NMTQ > NMTQ winners 2016

NMTQ winners 2016

Foundation Class Winner

Planning A Tea Party

Milgate Primary School

FJP – Kayla Ackland, Miryam Atia, Cooper Bryce, Amy Cao, Abigail Chan, Paris Xie, Jackson Clulow, Azhar Elham, Janice He, Jade Lombardo, Bella McNamara, Will Mutton, Thy Nguyen, Lamar Packeer, Lino Ribeiro, Marlia Robertson, Daniel Sanders, Caitlin Tan, Jo Jo Thomas

Foundation Individual Winner

Teenage Mutant Ninja Turtles Party

Regency Park Primary School

Liam Orlandi

Year 1 Class Winner

Beyond A Shadow Of A Doubt

Milgate Primary School

1JJ – Clementine Andersson, Andre Chia, George Haralambopoulos, Ethan Hocking, Maxi Ko, Ken Kong, Mitchell Kouzoukas, Shanice Lau, Aaren Lim, Amelie Liu, Eammon Loke, Bonnie Macpherson, Tristan Moscoso-Gleeson, Ahoora Nikkhah, Benjamin Ow, Mina Say Yadi, Annabelle Su, Mikayla Tan, Hasti Tayebi, Lucas Virgona, Anthony Zhou

Year 1 Group Winner

Were We Separated At Birth? Can Maths Help Us Find Out?

St Thomas More Primary School

Layelle Ali, Zoe Sardo

Year 1 Individual Winner

The 65 Storey Treehouse

Arden Anglican Junior School

Finn McDonald

Year 2 Class Winner

The Mathematics Of Toothpaste

Santa Sabina College

2LIDD – Michael Bartorilla, Violet Crowe, Thomas Drinias, Adrian Elia, Christian Gregory, Jessica Hanna, Jasmine Henderson, Richly Hoang, Sarah Kaye, Sebastian King, Cristian Marzullo, Hannah Mouawad, Luca Nigro, Alessandro Re, Laura Romeo, Lilli Shenouda, Hannah The, Tiana Tilocca, Anabel Touma

Year 2 Individual Winner

Water – Is It Going Down The Drain?

Penleigh and Essendon Grammar School

Philippe Bassan

Year 3 Class Winner

All Hands On Deck!

Santa Sabina College

3ANET – Estelle Aricheta, Joseph Bouantoun, Olivia Chan, Kathryn Eidukevicius, Julian Galimi, Cibelle Hanna, Julia Hoang, Matthew Johnston, Tomas Jurcic, Yan Lay Pinn, Ly Grace, Tanisha Madan, Gaetano Pucci, Thomas Read, Jules Renel, Amy Saba, Walter Dominic, Sophia Wong, Isabella Boutros

Year 3 Group Winner

Toys Or Us

Penleigh and Essendon Grammar School

Tom Jenkins, Jason Tran Year 3

Year 3 Individual Winner

Pattern, Table, Products

Firbank Grammar School

Olivia Smith

Year 4 Class Highly Commended

Can We All Go To Assembly?

East Launceston Primary School

4 Sheedy – Clementine Banks, Taylah Bell, Ryen Colville, Sophia Del Vecchio, Porsha Gillott, Mostafa Golistani, Tobias-Thor Gordon, Jessica Hayes, Nadia Holtznagel, Abbie Huett, Sita Jafari, Zeynab Jafari, Emmanuel Kamara, William Lette, Holly Lowe, Jessica Mahnken, Rita Nabikolo, Flynn Viney, Jesse White, Keiam Wynter

Year 4 Class Winner

Sphero Heroes: Chariot Challenge

Milgate Primary School

Year 4 Sphero – Luke Ebell, Peter He, Crystal Yang, Reva Thaker, Stephan Makarounis, Patrick Murphy, Marty Patafta, Charlaine Lau, Callan Holmes, Jaxon Spuria-Ehlert, Oliver Manning, Charlie McKenzie, Yazzy Connors, Jessica Drayton, Angela Chen, Izaan Imran, Thomas Gordon, Sebastian Kouzoukas, Aiden Harris, Oliver Marelas, Kavya Panchal, Thai Bui, Alex Wilson, Mitchell Arthur, Liam Cursio, Ben Joordens, Sean Wang, Scarlett Evans, Kristen Tai, Kylie Lai

Year 4 Group Winner

Plane And Simple Maths

Jells Park Primary School

Emma Holbrook, Jessica Wongprasartsuk

Year 4 Individual Winner

The Maths Of A Letter

Carey Baptist Grammar School

Nadia Kober

Year 5 Class Winner

Our Class Market – What Is The Maths Involved In Money?

Milgate Primary School

5JC – Stevaan Angeloglou, Ziggy Brown, Pirouz Cheraghi, Amanda Chung, Tamara Crosby, Jake Dobe, Charlotte Eichler, Daniel Godden, Sunny Hu, Mustafa Hussain, Jasmine Job, Fulin Ma, Carla Mercieca, Aidan Merola, Jesse Muir, Alyna Ng, Amy Parcell, Jayde Pemberton-Haycraft, Arian Selmani, Scarlett Smith, Kieran Somers, Lucas Tan, Alec Timmins, Riley Wheeler, Alaina Wong, Nathan Wong

Year 5 Group Winner

How Many More Students Can Enrol At Port Melbourne Primary School Before Reaching Maximum Capacity With Existing Land Size And Buildings And When?

Port Melbourne Primary School

Abby Lang, Emily Morgan

Year 5 Individual Highly Commended

Can I Find The Length Of A Tangent On My Late Grand Auntie’s Antique Tricycle?

Craigslea State School

Jed Hoo

Year 5 Individual Winner

Measuring Really Tall Structures Using Everyday Materials

Seaholme Primary School

Christopher Tran

Year 6 Class Winner

“Key To Our Quay”: Using Mathematics To Describe And Measure Sydney Harbour

North Sydney Demonstration School

6KS – Alexis Campbell, Liam Kilborn, Isabella Armitstead, Thomas Bates-Brownsword, Ruve Bauer, Olivia Bennett, Maya Bennett, Yiwen Bo, Thomas Brotchie, Xiomara Castro Salazar, Nicole Chaysinh, Mia Chen, Kristal Chung, Cameron Dahlsen, Holly Dwyer, Gabriel Fahy-Booth, Elke Giordano, Noah Hiraishi Mae, Jay Lakhana, Richard Lin, Stefan Misic, Oliver Niphaporn, Shashan Pravin, Keira Pullen, Michelle Savova, Phillip Shi, Luca Tristram, Lev Zorin, Fadhil Syed Kader

Year 6 Individual Winner

We’re On Earth Shall We Go?

Milgate Primary School

Sarah Leembruggen

Year 7 Class Winner

Maths Behind An Action Movie

Kincoppal-Rose Bay School

7MA1 – Olivia Alvarez, Emma Chiew, Harriet Cook, Olivia Deakin-Bell, Amelia Edwards, Claudia Finlayson, Emmeline Fletcher, Yifei (Ella) Guan, Grace Hardman, Alyssa Harrington, Sophia Laverty, Lok Wun (Serenus) Law, AnQi Meiser, Bianca Meli, Khanh Vi Nguyen, Molly North, Kyung-Suh (Claire) Park, Matilda Parker, Charlotte Smeallie, Michaela Sorrenti, Yixin (Nicole) Sun, Savannah Thill-Turke

Year 7 Group Winner

Games of Chance

Tara Anglican School for Girls

Tanisha Kolodochka, Olivia Lim, Evelyn Moon, Caitlin Wong

Year 8 Group Winner

Ravenous Rabbit

Lilydale High School

Katelyn Radmanic, Kaitlin Toleman

Year 8 Individual Winner

Propeller Evaluation

John Curtin College of the Arts

Bridget Chivers

Year 9 Individual Highly Commended

Mathematical Thinking And It’s Limits

Tintern Grammar

Eddie Yu

Year 9 Individual Winner

Selfie On The Titanic

Loreto Normanhurst

Lauren Howard

Year 10-12 Group Winner

Marvel Maths

Mornington Secondary College

Josie Turner, Oskar Morrison-Petersen, Olivia Secoulidis, Kailyn O’Connor, Jasmin Pratt

Year 10-12 Individual Winner

Mathematical Modelling Of An Effective Drug Dosage For Patients Using Differential Equations, Exponential Decay And Geometric Series

Queensland Academy of Science, Mathematics and Technology

Georgina Sheu

NMTQ 2016 judging criteria

Feedback on the judging criteria for 2016 is welcome. Please direct your comments to Jen Bowden (jbowden@mav.vic.edu.au) at the Mathematical Association of Victoria.